Jak správně připravit podklad pod podlahu ?

Ještě před samotným výběrem a pokládáním podlahy bychom měli zkontrolovat stav podkladu. V případě novostaveb to asi není nutné, protože podlahy by měly být rovné a hladké. Ovšem v případě rekonstrukcí podlah má příprava podkladu velký smysl. Při nesprávně připraveném podkladu může trpět i podlahový materiál, který slouží jako finální vrstva. Podlahové materiály se mohou rychleji opotřebovat, nemusí držet svůj tvar a nemusí být ani kvalitně položené. Tomu všemu se můžeme vyvarovat, pokud správně připravíme podklad pro novou pokládku.

Buďte opatrní již při odstraňování staré podlahy

Demontáž staré podlahyPokud plánujete rekonstrukci bytu a rozhodli jste se, že starou podlahu necháte vyměnit za novou, musíte být obezřetní už při odstraňování staré vrstvy. Jestli tvoří podlahu koberec, jedná se o nejjednodušší odstraňování. Stačí koberec opatrně strhnout a odstranit také lepicí pásky, které koberec držely. Při odstraňování plovoucích podlah byste nikdy neměli volit násilný postup. Podlahu je potřeba opatrně rozebrat, aby došlo k minimálnímu poškození podkladu.

Nejtěžší odstranění podlahy je u keramických, betonových a kamenných dlažeb, které jsou lepené. Při jejich odstraňování musíte opatrně odsekávat jednotlivé dlaždice a snažit se pouze minimálně poškodit podklad. Parketová podlaha se odstraňuje pouze v nejnutnějších případech, kdy již není naděje na její záchranu. Pokud je poškozena pouze povrchově, je vhodnou variantou její oprava.

Pomůžeme vám opravit parketovou podlahu tak, aby její krása a pevnost znovu vydržely několik desítek let.

Zbavte podlahu všech nedokonalostí a špíny

Po odstranění staré podlahové krytiny následuje další krok – vyčištění podkladu. Nová vrstva podlahové krytiny může přijít pouze na čistý podklad. Nejlepší variantou je vysávání průmyslovými vysavači, které nepráší a zbaví nepořádku dokonale. Podlahu, kterou tvoří beton napenetrujeme akrylátovou penetrací na spojení savosti. Dřevěné podklady penetrujeme penetrací na dřevo se stejnými účinky.

Zkontrolujte, zda není podklad vlhký

Pokud při odstranění staré podlahy zjistíte, že podklad vlhne, je třeba tento problém vyřešit. Pokud byste ho nevyřešili, podlahový materiál může začít vlhnout také. V případě dřevěných podlah a laminátových podlah by to znamenalo vznik plísně, hniloby a deformaci podlahy. Při lepení dlažby může vlhkost způsobit nedostatečné přilepení k podkladu a dlaždice se časem mohou začít odtrhávat. Koberce trpí vlhkost nejvíce a jejich zkáza je velmi rychlá. Pokud vlhkost neodstraníte, může postupovat a postupně ničit celý podklad. Odstranění vlhkosti je individuální podle druhu podkladu a podle množství vlhkosti uvnitř. Obraťte se na nás a my vám poradíme, jaký druh odstranění vlhkosti bude ve vašem případě nejvhodnější.

Vyrovnání podkladu

Vyrovnání podkladu podlahyVyrovnání podkladu přichází na řadu jako poslední a finální úprava před pokládáním podlahy. Podkladová vrstva pro novou podlahu může být poškozena časem, neopatrným odstraněním staré podlahové krytiny nebo může být křivá odjakživa. Větší díry a vydrolený beton můžete opravit pomocí vyrovnávacích betonových potěrů. Podle velikosti a hloubky děr volíte také hrubost jednotlivých směsí. V případě, že je podklad křivý, musí být vyrovnán. Pokud by podklad zůstal křivý, opět budou hrozit rizika špatné pokládky a to i v případě, že pokládku bude provádět odborná firma. K plošnému vyrovnání podlahy slouží samonivelační podlahové hmoty. Stačí nanést, rozetřít, nechat ztuhnout a můžete pokládat novou vrstvu.

Zpět