Kdy se rozhodnout pro holou podlahu a kdy pro koberec?

 Vybrat podlahovou krytinu není vždy jednoduché. Závisí na charakteristice místnosti a celkovém vzhledu, kterého chcete dosáhnout. Z logiky věci vyplývá, že jednotlivé typy podlahových krytin nejsou vhodné do všech místností. Ale jak je to s rozhodnutím mezi kobercem a holou podlahou? Prozradíme vám výhody a nevýhody obou variant.

Kdy zvolit koberec?

Koberce lze rozdělit z hlediska intenzity používání do dvou základních kategorií : na bytové a zátěžové. Dále se liší hustotou vláken, se kterou úzce souvisí odolnost. Platí, že koberce s vyšší hustotou vláken jsou příjemnější na omak a odolnější. Při výběru koberce hrají roli vzhled, způsob použití, míra zatížení a samozřejmě i cena. 

Podle použití rozeznáváme druhy koberců

  • bytové koberce – koberce určené pro bydlení s malým předpokládanou intenzitou zatěžování
  • zátěžové koberce – koberce pro intenzívní zatěžování – kanceláře, firmy, hotely, restaurace apod.

 Koberce jsou oblíbené díky velkému množství vzorů a materiálů. Vytváří pocit útulnosti, zlepšují akustické vlastnosti místnosti a navíc šetří náklady za vytápění, protože pomáhají udržet teplo uvnitř. Za zmínku stojí také jednoduchá a rychlá pokládka koberců.  Jakmile vás vzor koberce omrzí a rozhodnete se pro změnu celkového stylu bydlení, prostě je vyměníte za jiné.

 Moderní materiály, které se při výrobě koberců používají, chrání lidské zdraví, protože cíleně zadržují prach a zabraňují dalšímu víření po místnosti. Předpokladem je však pravidelná údržba koberce a občasné hloubkové čištění.

 Podlahy a koberce - výběr je na zákazníkovi

 

Kdy zvolit holou podlahu?

Koberce se vyloženě nehodí do prostředí, kde se občas chodí v botách anebo hrozí jejich jiné ušpinění nebo polití tekutinou. V tomto směru jednoznačně vedou holé podlahy. K dalším výhodám holých podlah patří jednodušší a rychlejší údržba, což oceníte také v kuchyni a místnostech, kde hrozí znečištění podlahy. V případě některých moderních materiálů pak delší životnost.

 Obecně je rozhodování mezi kobercem a holou podlahou podmíněno konkrétními vlastnostmi konkrétních podlahových krytin. Pokud si s výběrem nevíte rady, obraťte se na zkušené podlaháře a nechte si poradit.

 

Pokládka podlahy nebo koberců – práce pro odborné podlaháře

Netroufáte-li si na pokládání koberců nebo pokládku podlahy svépomocí, je nejlepším řešením svěřit tuto odbornou práci kvalifikovaným podlahářům. Zkušení podlaháři z našich podlahářství v celé ČR a SR provedou odbornou pokládku koberců a podlah v souladu s doporučeným postupem výrobce a s řemeslnou zručností.

 

 

Zpět