Vybíráme novou podlahu – materiál podlahy

Rady a návody k podlahám

  Jaký materiál podlahy zvolit ?

 Na výběr máme dřevo v mnoha provedeních, laminátové podlahy, linoleum, přírodní linoleum (marmoleum), PVC, kámen, dlažbu, koberce.

 


Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy se vyrábějí v mnoha podobách a provedeních

  • Klasické dřevěné prkenné podlahy (masívní podlahy) – obvykle se přibíjejí na dřevěný rošt. Vhodné pro staré domy a chalupy, kde podtrhují rázovitost interiéru.
  • Dřevěné parkety – obvykle se lepí na připravený rovný podklad speciálními lepidly. 
  • Lamelové dřevěné podlahy – vícevrstvé desky (sendviče) celodřevěné anebo s nášlapnou vrstvou z kvalitního dřeva v kombinaci s jinými materiály – pokládají se buďto jako plovoucí podlahy anebo se lepí na rovný podklad, podobně jako parkety

Vhodné prostředí pro dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou vhodné téměř pro všechna použití, výhodou je jejich snadná renovovatelnost, dobrá tepelná izolace a příjemný přírodní vzhled. Jsou rovněž vhodné pro bydlení alergiků.

Kde se podlahy ze dřeva nehodí

Dřevěné podlahy nejsou vhodné do prostor mechanicky intenzívně namáhaných (průmyslové provozy, veřejné haly, obchody) a do prostor vlhkých a mokrých. Uvažujeme-li o podlahovém vytápění, musíme pečlivě zvážit výběr vhodné dřeviny. 

  


Laminátové podlahy 

Podlahy z laminátu vyrobené moderními technologiemi zdařile imitují podlahy ze dřeva, kamenné podlahy, bambusové podlahy, linoleum či dlažbu. Nemusí se leštit, voskovat ani lakovat.

 Kde jsou vhodné podlahy z laminátu

 Laminátové podlahové krytiny jsou o více než polovinu levnější než materiály, které imitují. Nabízejí téměř nekonečný výběr vzorů a barev. Hodí se do suchých prostor, výhodou je jejich rychlá pokládka. Je vhodnější pro místnosti s podlahovým vytápěním než je tomu u dřevěných podlah. 

 Kde se laminátové podlahy nehodí

Podlahy z laminátu se příliš nehodí do prostor vlhkých a mokrých (například kuchyně, koupelny). Vlhkostí materiál nabobtnává, lamely se vlní a nevratně ničí. Téměř vyloučená je renovace podlah z lamina – funkční a dekorativní je jen horní cca 1-2mm tlustá vrstva, po jejím zbroušení se obnaží dřevotřískové jádro. Podlaha z laminátu je velmi tvrdá, člověk ji vnímá jako chladnou – proto není vhodná pro obývací a dětské pokoje.

 


Podlahy z linolea, Marmoleum

Linoleum – podlahová krytina ze směsi lněného oleje, pryskyřic a dřevěné nebo korkové moučky, je odolné proti otěru a prošlapání. Výrobní technologie zaručuje, že ani částečně opotřebované linoleum neztrácí původní barevnost a vzory – je probarveno v celé tloušťce materiálu. 

Kde je linoleum vhodné

Vhodné do mechanicky namáhaných prostor, do prostor udržovaných vlhkými prostředky a saponáty (není ale odolné proti délepůsobící vodě). Jeho značnou výhodou je pružnost a izolace proti krůčejovému hluku.

Kde je linoleum nevhodné

Linoleum se nehodí do prostor, v nichž hrozí prořezání podlahoviny ostrými nebo poškození příliš horkými předměty (například zámečnické dílny) 

 


Podlahy z korku

Tento přírodní materiál se pro podlahy používá ve formě celoplošných lepených korkových dlaždic anebo jako plovoucí korková podlaha. Výhodou korkové podlahy je měkký došlap, dobrá tepelná i hluková izolace, zvláště proti krůčejovému hluku.

Kde se hodí korková podlaha

Korkové podlahy najdou svoje využití zvláště v předsíních a chodbách domů, dále jsou dobře použitelné v kuchyních za podmínky, že se dobře zaizolují spáry mezi korkovými dlaždicemi kvůli možnému zatečení vody.

Kde je podlaha z korku nevhodná

Podlahy z korku se nehodí do prostor s velkým mechanickým namáháním – korek není příliš odolný proti tlaku ani proti otěru.

  


 Podlahy z bambusu

Kromě neotřelého vzhledu bambusových podlah patří mezi hlavní výhody bambusové podlahy především její tvrdost a otěruvzdornost. Navíc jsou velmi odolné chemikáliím, mastnotě, mechanickému poškození a dokonce i ohni. Vynikají také jednoduchou údržbou, která spočívá jen v občasném nalakování a navoskování bambusové podlahy.

Kde se hodí bambusové podlahy

Podlahy z bambusu mají široké uplatnění od prostor průmyslových až po kuchyně a obývací pokoje domů. Díky jejich barevnosti a mechanické a chemické odolnosti najdou své místo téměř kdekoli.

Kde se podlahy z bambusu nehodí

Bambusové podlahy se pro svoji tvrdost nehodí do místností, v nichž je na prvním místě měkkost došlapu a odhlučnění krůčejového hluku.

 


Dlažděné podlahy

Dlažba (ať už kamenná či glazurovaná) je tradičním podlahovým materiálem, který je maximálně odolný proti mechanickému opotřebení, působení chemikálií i dlouhodobému vystavování vodě.Dlažba snese vysoké zatížení a bez následků odolá i dlouhodobému tlaku například nožek těžké kuchyňské linky.

Dlažby lze zakoupit v mnoha barvách, odstínech i barevných vzorech, často i imitujících vzhled jiných přírodních materiálů. Podmínkou dlouhodobě krásného vzhledu dlážděné podlahy je správné zaspárování dlaždic vodě odolnou spárovací hmotou, v níž se nedrží špína.

Dlažděné podlahy jsou vynikající volbou pro místnosti s podlahovým vytápěním. Podobné vlastnosti jako dlážděné podlahy mají také kamenné podlahy.

Vhodné použití dlažděné podlahy

Kuchyně, koupelny, záchody, chodby – místnosti s nároky na častou údržbu s pomocí vody a saponátů.

Nevhodné použití podlahy s dlažbou

Dlažby se pro svoji tvrdost nehodí do místností, v nichž je na prvním místě měkkost došlapu a odhlučnění krůčejového hluku.

 


Koberce

Koberce se vyznačují nižšími pořizovacími náklady, než je tomu u podlah. Položení koberce nezabere zkušenému podlaháři více než několik minut včetně zalištování. Výhodou je měkký a teplý povrch.

Kde jsou koberce vhodné

Především jsou koberce vhodné do obývacích pokojů, ložnic a dětských pokojů, kde uživatel ocení jednak jejich měkkost, příjemný pocit tepla, ale také výborné akustické vlastnosti. 

Kde koberce vhodné nejsou

 Koberce zásadně nedáváme do pokojů a bytů obývaných alergiky. Nejsou vhodné do kuchyní, předsíní, koupelen a dalších místností, kde je potřeba počítat s působením kapalin a vlhkostí. Podlaha plovoucí nebo lepená ? Desky, lamely nebo parkety ?

Výběr materiálu podlahy není naším posledním rozhodnutím. Většina podlahovin je vyráběna ve více technologiích, provedeních, barevných kombinacích a dále se liší způsobem položení a přípravou podkladu.

 S rozhodnutím nám pomůže článek Jakou zvolit technologii podlahy.

Zpět