Vybíráme koberec do interiéru

Jaký koberec do interiéru zvolit?

Koberec v domácnostech vždy byl a stále je velmi oblíbenou podlahovou krytinou. V současné době se nejvíce používá rozdělení koberců podle materiálového složení, výrobní technologie, nášlapné plochy, podle způsobu položení a pak také podle jejich barev a vzorů.

Kromě tohoto dělení se můžeme setkat s dalšími kritérii, jako je tloušťka, počet jednotlivých vrstev, typ izolace a tak podobně. Na trhu jsou různé koberce z různých materiálů, v široké paletě barev, vzorů, koberce kusové, klasické i moderní, koberce originální a také luxusní.

Koberce ze syntetických materiálů

Syntetické koberce se vyrábí z umělých vláken (polyester, polyakryl, polyamid, polypropylen). Díky nízké ceně, která je určena nízkými výrobními náklady, jsou značně oblíbené. Mezi kladné vlastnosti patří antistatika, odolnost proti roztočům a dostupnost v široké paletě barevných i vzorových variací. Tyto koberce jsou díky použitému materiálu tvarově stálé a jejich odstíny jsou sytější. Při výběru syntetického koberce ale musíte počítat s faktem, že tento materiál má poměrně nízkou životnost. Při zatížení (pod nábytkem atp.) a na frekventovanějších místech je vysoká pravděpodobnost poškození syntetických vláken.

Koberce z přírodních materiálů

Vývoj koberců z přírodních vláken staletími, dovedl tuto podlahovou krytinu téměř k dokonalosti – podání barev, příjemný dotek, izolační schopnosti, schopnost regenerace po zatížení a nebo odolnost proti znečištění. Přírodní vlákna se dokáží i po dlouhodobém zatížení vzpamatovat a jednotlivé vlasy i smyčky se navrátí do původního stavu. Díky obsahu tuku jsou vlákna ze střižní vlny elastická a proto se vlasy a smyčky znovu narovnají. Tuto vlastnost koberců z přírodních vláken ochraňujte a pod tenké nožky nábytku připevněte speciální ochranné podložky.

Koberce kombinované

Jakýmsi kompromisem mezi koberci z přírodních vláken a syntetických vláken jsou koberce kombinované, které se vyrábí z obou materiálů, v různých poměrech. Koberce kombinované tak v různém rozsahu přijímají kladné a někdy také záporné vlastnosti přírodních a syntetických materiálů.

Kobercoví škůdci

Koberce mohou být napadány různými škůdci. Jedná se hlavně o roztoče, moly a kožojedy. Místa napadená moly lze najít snadno, protože dospělí jedinci nelétají na velké vzdálenosti. Kožojedi, stejně tak jako moli, poškozují koberce a jiné přírodní textilní materiály a navíc se vyvíjejí i na jiných organických látkách (potraviny). Škůdci napadají koberce především na takových místech, kde nejsou rušeni (ve tmě, bez proudění vzduchu). Takovými místy bývají rohy koberců, místa pod skříněmi a stočené koberce na půdě, v komoře nebo ve skladu.

Koberec pod nábytek?

Můžeme tedy na závěr shrnout, že koberce jsou do interiéru velmi vhodnou podlahovou krytinou. Jedinou důležitou podmínkou je výkonný a kvalitní vysavač, který si poradí s prachem i roztoči. Koberce mohou být i pod nábytkem v tom případě, že zvolíte vhodný materiál a koberec necháte položit zkušenými podlaháři, aby se nevytvořily vlny a budete jej pravidelně vysávat. Aby se zabránilo vzniku nevzhledných otlaků, koberce by neměly být bodově zatěžovány těžkými kusy nábytku. Vhodné je také na nožičky nábytku nalepit podložky, které zajistí snadnější pohyb nábytku po koberci a zároveň se sníží možnost trvalého poškození koberce.

Zpět