Které podlahy jsou vhodné pro podlahové vytápění ?

Přáli byste si také podlahové vytápění ?

Podlahové vytápění patří mezi nejúspornější, ale také nejvíce příjemné způsoby vytápění moderních budov. Jeho obliba je zapříčiněna zejména několika skutečnostmi : 

  • Teplo od nohou je pociťováno jako velmi příjemné – dovoluje chodit doma naboso a necítit přitom pocit chladu.
  • Dovoluje vytápět prostor místnosti na značně nižší teplotu, než je tomu u konvekčních topidel jako jsou radiátory. 
  • Nedochází k víření prachu v místnosti vlivem topidel díky celoplošnému ohřevu vzduchu.
  • Díky nízké teplotě v systému pracuje podlahové vytápění s vyšší účinností, než je tomu u konvekčních topidel.
  • Jedná se o vhodný systém vytápění pro zapojení tepelného čerpadla nebo například solárních kolektorů.

Nevýhodou podlahového vytápění je jeho nesnadné začlenění do již hotových budov. Vzhledem k potřebě jeho zástavby do podlah je mnohem snažší zapracovat je do nových budov a domů již ve fázi jejich projektování, kdy se plánuje celý otopný systém od základů. Dodatečná zástavba systému podlahového vytápění do existujících budov, například z důvody snížení vysoké energetické náročnosti stavby, s sebou vždy nese řadu kompromisů a vysoké náklady na úpravy stavebních dispozic.

 

Kdy zvolit podlahové vytápění

 

Nabízíme odborné montáže podlahového vytápění Podlahové vytápění není vhodné pro všechny druhy podlah. Obecně platí, že podlahové vytápění je ideální pro podlahy, které mají dobrou prostupnost tepla, malou tepelnou roztažnost a působením tepla nedochází k trvalým změnám vlastností podlahy, anebo k vypařování jedovatých látek. Těmito požadavky jsou předurčeny pro podlahové vytápění jen některé materiály.

 

Podlahy vhodné pro podlahové vytápění

Dřevěné podlahy – pro podlahový systém vytápění jsou maximálně vhodné pro svoji malou tepelnou roztažnost, avšak je potřeba počítat s jejich vysokou izolační schopností, a tedy s delším nástupem hřejivého účinku. Pro podlahové vytápění se hodí jen dřevěné podlahy s tloušťkou maximálně 10mm – maximálně vhodné jsou parkety z dobře vysušeného tvrdého dřeva. Je však potřeba tyto dřevěné podlahy častěji ošetřovat, neboť dochází k jejich rychlému vysoušení a u podlah z málo vysušeného dřeva i ke kroucení a praskání lamel. Dřevěné podlahy se nesmějí pokládat do vlhkého betonu. Po zabetonování topných hadů je pootřeba počkat nejméně 80 dní, než dojde k pokládce dřevěných parket.

Laminátové podlahy – jsou poměrně vhodné pro podlahové vytápění. Jsou dobře tepelně prostupné a nedochází u nich ke kroucení. Tepelný výkon topení pod podlahou by neměl být vyšší než 100W/m2. Problematickým se může jevit odpařování jedovatých látek z pojiva, kterým jsou u laminátových podlah pryskyřice a syntetická lepidla. Je tedy vždy potřeba zejména v prvních měsících topení místnost pravidelně odvětrávat, což zase snižuje efekt z vytápění. Laminátové podlahy se nehodí pro elektrické podlahové vytápění.

Linoleum – podlahy z linolea jsou velmi vhodné pro všechny druhy podlahového vytápění. Díky malé tloušťce je linoleum dobře propustné pro teplo a výhodou je také jeho snadná údržba. Toto neplatí pro linoleum dodávané v tlustých lamelách jako specifický druh podlah.

Vinylové podlahy – podlahy z vinylu (PVC plastové podlahy) jsou velmi oblíbeným materiálem ve spojení s podlahovým vytápěním. Jejich dostupnost, nízká cena a snadná údržba je předurčují pro právě tento druh vytápění. Nemají prakticky žádnou tepelnou roztažnost. Podlahy z PVC jsou vhodné pro všechny druhy podlahového vytápění.

Korkové podlahy – podlahy z korkových plátů jsou výborné pro podlahové vytápění jak teplovodní , tak i elektrické či teplovzdušné. Je potřeba vybrat korek co nejtenčí kvůli dobré tepelné propustnosti. Velkou výhodou korkové podlahy je její příjemná měkkost a hluk tlumící účinek.

Kamenné podlahy – kámen je velmi dobrým vodičem tepla. Ve spojení s jeho dobrou akumulační schopností a nulovou tepelnou roztažností to z něj dělá jeden z nejlepších materiálů pro všechny systémy podlahového vytápění.

Plovoucí podlahy – tímto názvem se souhrnně označují všechny druhy podlah, které se pokládají na podkladový beton bez jejich pevného spojení s podkladem. Velmi vhodným materiálem jsou plovoucí podlahy vinylové, ale také levnější dvouvrstvé dřevěné plovoucí podlahy. Rovněž levnější laminátové plovoucí podlahy s malou tloušťkou jsou vhodným kandidátem na podlahový materiál ve spojení s se všemi druhy podlahového vytápění.

 

Pomůžeme Vám realizovat podlahové topení kdekoli v ČR

Naši specializovaní topenáři provádějí realizace podlahového vytápění ve všech okresech a krajích České republiky. Vyberte si nejbližší zastoupení a zašlete nám  poptávku na systém podlahového vytápění.

 

Zpět