Jak sladit dekor podlahy s nábytkem? 

Nová podlaha dokáže v interiér velmi významně ovlivnit. Ať už ale vybíráte odstín jak nejpečlivěji umíte, myslete i na vhodné sladění s nábytkem, barvou stěn a dalších interiérových barev. Jsou důležitější, než si myslíte. Proto pro vás máme pár základních bodů, které vám pomohou lépe si nastavit odstín tak, aby do interiéru pasoval se vším všudy.


Vezměte v potaz funkčnost pokojů

Základním pravidlem pro výběr vhodného dekoru je vzít v potaz funkčnost jednotlivých místností, jejich velikost, množství oken a přísun denního světla. Barvy a odstíny navíc ovlivňují interiér více, než by se mohlo na první pohled zdát. Dokáží čarovat s prostorem, malé místnosti opticky zvětšit, větší zase zmenšit a více je zútulnit, zesvětlit, zviditelnit. 

Vyhněte se stejným odstínům nábytku a podlahy 

Platí, že stejný odstín nábytku i podlahy působí nudně až fádně. Všechno v interiéru pak splývá dohromady a výsledný efekt není ničím výjimečný, naopak má tendenci zapadnout. Pokud k takovému případu dojde, například v nájemným bytě, pak vypomůže kusový koberec, který můžete umístit mezi podlahu a nábytek a který celkový vzhled odlehčí a ozvláštní. 

Čím více odstínů stejné barvy v interiéru máme, tím více hrozí místnostem monotónnost. 

I když z nejrůznějších inspirativních fotek můžeme najít převážnou většinu bílého nábytku, případně i bílé podlahy, v zásadě platí to, že podlaha by měla být o dva odstíny světlejší (nebo naopak o dva a více odstínů tmavší), než je nábytek. 

TIP: Židle, postele, botníky, skříně, komody a jakýkoliv další nábytek můžete filtrovat podle dekoru i barvy na Biano.cz. 

Oživte celek i jinými materiály

Celkový vzhled interiéru můžete doplnit kontrastními barvami, a to z různých materiálů. Nebojte se do vašeho obýváku zakomponovat kromě laminátové nebo vinylové podlahy i kov, masiv nebo textil. Co se týče ale podlahy a dveří, tam se však vyvarujte kombinací přírodních a umělých materiálů. Pokud zvolíte podlahu z masivu, pořiďte i dveře ze stejného materiálu. 

Na odstínech záleží

Populární a oblíbený dekor poslední doby je dřevo v šedém odstínu. Takovou podlahu můžete kombinovat s nábytkem a dekoracemi teplých barev. Dobře se kombinuje podlaha v neutrální barvě, jako je třeba dub. K němu se hodí nábytek z tmavého dřeva i nábytek v bílé barvě. 

Tmavá nebo světlá podlaha?

Na první pohled se může zdát, že se jedná o naprosto jasné rozhodnutí. Podlaha ale tvoří základ interiéru a její barva rozhodně o tom, jaký ráz bude místnost mít. 

Světlé podlahy opticky zvětšují – méně pohlcují prostor a více odráží světlo. Světlé odstíny také symbolizují čistotu a klid. Jsou skvělou volbou do menších a tmavších místností, které naopak rozjasní a provzdušní. Nejlépe vyniknou s tmavším nábytkem, nikoliv se stejným nábytkem nebo světlejším.

Tmavší podlahy zase opticky zmenšují prostor. Volte je proto tam, kam dopadá dostatek světla. Tmavé barvy působí seriózně a útulně. I tato podlaha vynikne v kombinaci s kontrastním nábytkem. 

U podlahy to nekončí 

Kromě odstínu podlahy je třeba vzít v potaz nejen nábytek, ale i další velmi důležité aspekty v pokoji – okna, dveře a výmalbu stěn. 

U dveří platí obecné pravidlo – pokud je sladíte se dvěmi, maximálně třemi pevnými interiérovými prvky (podlahou, okny, schody nebo nábytkem s dekoracemi), pak nemůžete udělat zásadní chybu. 

Shrneme-li si základní poučky, jsou to tedy:

  • vezměte v potaz velikost a funkci místnosti
  • využijte světlo
  • zajistěte, aby dekor podlahy a nábytku ladil i s výmalbou, dekoracemi a dalšími barevnými prvky v místnosti
  • držte se pravidel dvou odstínů, tedy podlaha o dva odstíny tmavší (nebo světlejší), než nábytek