Rozhodli jsme se udělat něco se starou podlahou. Čím začít ?

Rady a návody k podlahám

 

   Při rozhodování co uděláme se starou podlahou musíme zvážit několik důležitých kritérií…


 

Renovace podlahy nebo nová podlaha ?

Předně se musíme rozhodnout, zda bude stačit renovace podlahy anebo starou podlahu nahradíme novou. Je třeba posoudit stav stávající podlahy, zejména stability jejího podkladu, a také naši ochotu k výši investice.

Ne vždy platí, že renovovaná podlaha vypadá ve výsledku hůře než podlaha nová – nevhodně zvolená nová podlaha může být ve výsledku méně kvalitní a estetická než profesionálně provedená renovace původní podlahy. O tom, jakého výsledku lze dosáhnout renovací podlahy, se můžeme přesvědčit v článku renovace podlah.

 


Když se rozhodneme pro novou podlahu

Ne každá podlaha je vhodná pro každé prostory, klimatické podmínky, intenzitu provozu. Různé druhy podlah vyžadují odlišnou údržbu. Dále je důležitá volba materiálů a jejich kombinací. Možná budeme uvažovat o podlahovém vytápění a i tomu je potřeba přizpůsobit výběr podlahy.

Každý materiál podlahy vyžaduje výrobcem podlah daný postup instalace – pokládky podlahy. Jeden typ podlahy položíme za několik desítek minut, jiný vyžaduje důkladnou přípravu podkladu a položení podlahy může být záležitostí několika dnů.

Možná bude důležitá i možnost pozdější demontáže a opravy podlahy. Ne každá podlaha je rozebíratelná. Nebude se podlaha vlnit při bodovém zatížení, změně vlhkosti, větším provozu ? 

 


Koberce a jiné podlahové krytiny

Alternativou k holé podlaze je zakrytí podlahy vhodnou podlahovou krytinou. Důvodem pro takové řešení může být buďto špatný stav podlahy, její špatné izolační vlastnosti, požadavek na zlepšení akustiky v místnosti, důvod neinvestovat do výměny podlahy anebo prostě naše rozhodnutí využít výhod, které podlahové krytiny oproti podlahám nabízejí.

Jaké podlahové krytiny si můžeme vybrat ? 

  • Koberce – vynikají svojí dekorativností nebo naopak mohou nenápadně podtrhnout dominantní prvky interiéru, tlumí krůčejový hluk, výrazně zlepšují akustiku místnosti, umožňují příjemnou chůzi i naboso. Podstatně snižují prašnost, naproti tomu nejsou vhodné pro lidi trpící alergií na roztoče.
  • Linoleum – praktická podlahová krytina dostupná v nekonečné paletě barev a vzorů, vyrobená z přírodních materiálů (například oblíbené Marmoleum). Stejně jako koberce tlumí hluk kroků, přispívá k tepelné izolaci podlahy a podtrhuje design interiéru. Oproti kobercům je možné ji omývat vodou a saponáty, je vhodná pro alergiky na prach i roztoče. 
  • PVC – podlahová krytina PVC (vinyl) se chová svými vlastnostmi podobně jako linoleum, je ovšem vyrobená synteticky. Výhodou je její nízká cena a široký výběr vzorů i barev. Je vhodná všude tam, kde je potřeba ošetřovat podlahu chemikáliemi a vodou – například v nemocnicích či školách, ale svoje místo najde i v domácnostech (kuchyně, koupelny, předsíně)

Chci opravdu chodit doma po holé, i když praktické a krásné podlaze ? Není pro dané použití vhodnější koberec , PVC podlahy anebo linoleum ? 

 

To vše jsou otázky, které si musí investor položit ještě před tím, než se rozhodne pro konkrétní typ a způsob pokládky podlahy či podlahové krytiny.

 


Kam dále :

 

Vybíráme novou podlahu – materiál podlahy

Vybíráme novou podlahu – jaké zvolit provedení podlahy 

Pokládka podlaha svépomocí anebo raději objednat podlaháře ?

Vybíráme koberec – který koberec zvolit pro jaké použití

Pokládka koberců svépomocí anebo svěřit podlaháři ?

Jak udržovat koberce

Zpět