Proč se rozhodnout pro dřevěné podlahy

Rady a návody k podlahám

 Praktické důvody , proč se rozhodnout pro dřevěnou podlahu

  1. Dřevo je přírodní produkt, jeho přítomnost v místnosti navozuje pocit tepla a díky různorodé kresbě je každá dřevěná podlaha unikátní. Nikdy Vás nepřestane těšit pohled na dílo přírody, ušlechtilý vzhled dřevěné podlahy a přesnost opracování bez viditelných spár, kterou se moderní dřevěné podlahy vyznačují.
  2. Dřevěné podlahy mají vynikající izolační vlastnosti. Při stejné tloušťce materiálu izoluje dřevo 15x lépe než beton. Pro majitele dřevěné podlahy to znamená nejen příjemný pocit tepla, ale rovněž významné úspory v nákladech na topení. 
  3. Dřevo se velmi snadno udržuje, pro jeho údržbu a čištění je potřeba minimum chemických prostředků. Denní údržba spočívá v přetření podlahy mopem, občas s pomocí aerosolového spreje anebo kapky speciálního čisticího prostředku v troše vody. Podlaha o ploše 30m2 je vyčištěná za dvě minuty. Jednou za 6 měsíců až 2 roky se provede obnova politury, což zabere i s předchozím setřením podlahy ne více než 20 minut.
  4. Dřevěné podlahy jsou odolné proti prachu a plísním – na rozdíl například od plastových anebo dlažděných podlah neplesnivějí dřevěné podlahy v záhybech. Rovněž jsou dřevěné podlahy špatným prostředím pro roztoče, jsou tedy maximálně vhodné pro alergiky a astmatiky.
  5. Dřevěné podlahy lze snadno renovovat, a to s vysokou účinností a opakovaně. Škrábanec na podlaze anebo sedřený lak neznamená rozhodně konec životnosti dřevěné podlahy, jako tomu bývá u podlahy z laminátu. Jednou za 10 let provedená renovace podlahy obnoví její původní vzhled za zlomek ceny podlahy nové.
  6. Vzhled nebo odstín dřevěné podlahy je možné kdykoli změnit s pomocí mořidla, laků nebo intarziemi, aniž by bylo nutné podlahu demontovat. Stejně tak lze původní nátěr podlahy opakovaně obnovovat a vrátit tak podlaze původní vzhled.
  7. Dřevěné podlahy jsou šetrné k životnímu prostředí. Dlouhá životnost a renovovatelnost dřevěných podlah je zárukou, že každých 10 let neskončí Vaše stará podlaha na smetišti, abyste si pořídili další novou. Výroba dřevěných podlah produkuje minimum škodlivin ve srovnání s výrobou jiných materiálů, odpad je snadno recyklovatelný a vrací se jako užitečné hnojivo do přírody. Když už dřevěná podlaha jednou doslouží, je možné ji ekologicky použít jako palivo anebo po rozdrcení jako kvalitní hnojivo – po likvidaci podlahy tedy nezůstává v přírodě prakticky žádný odpad.
  8. Dřevěné podlahy minimálně pruží a jsou prospěšné našim kloubům. Lékaři často doporučují při zánětech kloubů výměnu podlah za dřevěné – kromě pochůzkové pohody navíc díky izolačním vlastnostem podlahy významně poklesne náš pocit chladu od nohou. Navíc nemáme potřebu vytápět místnosti na vysokou teplotu, což dále prospívá našemu krevnímu oběhu.
  9. Výroba a prodej dřevěných podlah podporuje kvalitu lesního hospodářství. Pro lesní závody a zpracovatele dřeva znamená vyšší odbyt dřeva pro výrobu podlah vyšší marže, které mohou reinvestovat do obnovy lesních ploch. Nemusejí pak řešit nedostatek financí levným prodejem řeziva do vyspělejších zemí. Výsadba ušlechtilých dřevin, z nichž se vyrábějí kvalitní podlahy, znamená pro lesní hospodářství vhodný způsob, jak zvýšit hodnotu dřeva a motivovat je tak ekonomicky k podpoře zalesňování nových ploch. 
  10. Dřevěná podlaha si udržuje svoji hodnotu, při vhodném udržování naopak často její hodnota roste a příznivě přispívá k hodnotě celého domu či bytu. Koberec nebo linoleum se za dobu životnosti domu mění mnohokrát, kvalitní dřevěná podlaha ale zůstává. Z dlouhodobého hlediska Vás tak dřevěná podlaha vyjde levněji a ještě navýší hodnotu Vaší nemovitosti.

Zpět